4.1- Cheez it ad

1.  Describe in detail how the business implemented the four P’s to add value and/or promote the product or service. Product: Cheez it crackers. Place: Any store that typically sells snacks, and cracker products. Price: Around $3 a box. Promotion: In a popular “cheez it” commercial, a block of cheese is seen talking with a … More 4.1- Cheez it ad

3.4- Jeep Wrangler

1. Describe in detail how the business implemented the four P’s to add value and/or promote the product or service. Product: 2018 Jeep Wrangler Price: $50 to $70 thousand dollars. However, this ad is targeting customers who are willing to pay the extra dollar for an all terrain vehicle. Place: Car dealership in a commercial. … More 3.4- Jeep Wrangler

3.3- Wendy’s Ad

1.Describe in detail how the business implemented the four P’s to add value and/or promote the product or service.  Product: Wendy’s Burger Products. Price: $3 to $5. Comparable to most fast food sandwich prices. Place: Any Wendy’s food location. Promotion: In an advertisement, Wendy’s uses it’s competitor, McDonald’s as a punching bag in a sense. … More 3.3- Wendy’s Ad

3.2- Dorito Ad

1.Describe in detail how the business implemented the four P’s to add value and/or promote the product or service.  Product: Dorito’s Blaze Tortilla Chips. Price: $3 to $5 a bag. Place: Any supermarket, convenience store, or place that sells snacks. Promotion: In the super bowl ad, a well known dwarf actor is seen eating a … More 3.2- Dorito Ad

3.1- Segue Cafe

1.  Describe in detail how the business implemented the four P’s to add value and/or promote the product or service. Product: Coffee and coffee products. Price: Generally between $2 to $5 for the coffee products. Comparable to Starbucks coffee. Place: Close proximity to North Central University. Massive potential customer base. Promotion: Small business appeal, with … More 3.1- Segue Cafe

2.3- Tide ad

1.Describe in detail how the business implemented the four P’s to add value and/or promote the product or service.  Product: Tide laundry detergent. Price: A typical tub of Tide detergent costs around $10. There are many products provided by this brand however, and someone could expect to spend between $5 and $20. Place: Tide laundry … More 2.3- Tide ad

2.2-Bang Energy

1.Describe in detail how the business implemented the four P’s to add value and/or promote the product or service.  “Bang Energy,” is an energy drink formulated for athletes. Product: Bang Energy Drink Price: A can of bang runs for around $2 consistently, roughly the same as a monster. It is however sugar free, has twice … More 2.2-Bang Energy

2.1- Apeman Strong

1. Describe in detail the image, and why you believe the company selected the brand elements (color, size, layout, character, etc.) that they did. Your analysis should include a brief description of the competitors and how your selected brand logo compares.  In other words, why did they choose the brand elements that they did.  Apeman strong … More 2.1- Apeman Strong